برندینگ چیست؟

استراتژی برندسازی را برندینگ گویند. معمولا هدف از برندینگ در یک سازمان افزایش آگاهی از برند و یا جایگاه برند در ذهن مشتریان می باشد.

هدف از گزینش یک برند، معرفی کردن یک محصول، خدمت، سازمان و یا یک بخش جغرافیایی می باشد. با توجه به اینکه امروزه برند های بسیار زیادی در دنیا وجود دارد. به همین دلیل رقابت بسیار زیادی در بین برند ها، موجود است و مسلم است. که در چنین موقعیتی وظیفه متخصص برند ساز یا همان مشاوره برندسازی این است که بهترین متد ها را برای برندینگ تهیه و یا تدوین کند.

معنی برند در زبان فارسی همان علامت تجاری یا نشانه تجاری است. که هدف از آن معرفی کردن یا شناختن یک فرد یا سازمان به مردم می باشد.

هدف از برندینگ یا برندسازی چیست؟

هدف اصلی از برندینگ معرفی یک محصول یا خدمت ارائه شده به وسیله یک سازمان می باشد. در واقع برندینگ با استفاده از متدهای برندسازی تلاش می‌کند تا توقعات مشتریان را برآورده کرده و به گونه ای که باعث جلب رضایت آن ها شود.

یکی از اساسی ترین اهداف برندینگ ایجاد تمایز بین رقیبان و سازمان مورد نظر می باشد. به گونه ای که باعث پیشی گرفتن از رقیبان شود.

برند به گونه‌ای هویت سازمان ها میباشد، و مشخص کننده این است که مردم چگونه شما را بشناسند و یا چگونه شما را درک کنند.

از اجزای برند می توان به لوگو، اسم تجاری، وب سایت و … اشاره کرد. که همه اینها با هم و به صورت یک جا، با هدف معرفی محصول و یا خدمتی خاص به مشتریان انجام میشود.

برندینگ یا برندسازی

برندینگ یا برندسازی

عوامل موثر در بحث برندینگ چیست؟

عوامل مختلفی در بحث برندینگ موثر هستند که یکی از آنها داشتن یک لوگوی حرفه ای است. چون لوگو به گونه ای معرف محصول و یا خدمات شما می باشد.

داشتن یک شعار تبلیغاتی برای این‌که به وسیله آن بتوانید، یک پیام کلیدی را به مخاطبانتان انتقال دهید.

نام برند باید به گونه ای که تمام جنبه های کسب و کار شما را در بر بگیرد. در واقع باید به گونه ای انتخاب شود که خیلی مختصر و مفید به راحتی بتواند پیام مناسب را در رابطه با کسب و کار و یا خدماتتان، به مخاطب ارسال نماید.

دلایل اهمیت برندینگ

اهمیت فوق‌العاده بالا برند در بحث بازاریابی بر تمام کسانی که به برند های اطراف خود توجه می کنند، امری انکار ناپذیر می باشد.

برند یک شرکت به گونه‌ای عهد و پیمان یک شرکت و یا قول یک شرکت به مشتریانش می باشد.

در واقع می توان گفت که برند یک واکنش در مقابل انتظارات مخاطبان در رابطه با محصولات و خدمات است و باعث پیشی گیری شما از رقیبان می شود. به گونه ای وجه تمایز شما با رقیبان است. در صورت استراتژی مناسب برند سازی خیلی راحت می توانید از رقبای خود پیشی بگیرید و یک برند قوی را خلق نمایید.

متاسفانه برخی افراد فکر می‌کنند که صرفاً مفهوم یک برند همان لوگو است. در صورتی که این چنین نیست لوگو بخشی از برند می باشد که به گونه ای می تواند معرف کسب و کار شما باشد.

به ساده ترین شکل می توان گفت که شخصیت و هویت سازمان شما را، برند مشخص می‌کند.

از اهمیت برند بر بحث بازاریابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برند دارایی شماست

با توجه به اینکه سازمان ها و شرکت ها با استفاده از برند به عموم مردم شناخته می شوند، در این صورت هر چه برند با ارزش تر باشد به همان میزان اعتبار شما در میان مشتریان افزایش پیدا خواهد کرد. که در نتیجه آن میزان درآمد و فروش سازمان نیز افزایش می‌یابد.

اگر یک استراتژی مناسب برای مدیریت خلاقیت، مدیریت مالی و یا مدیریت زمان وجود داشته باشد، در این صورت برندینگ خیلی راحت می‌تواند باعث پیشرفت کاری شما گردد.

اهمیت بلندینگ در بحث فروش

بحث برندینگ تأثیر مستقیمی بر میزان فروش دارد و به گونه‌ای باعث می شود تا تمایل مشتریان برای همکاری با شما افزایش پیدا کند.
برندینگ نقش تشریح کننده را دارد

سازمان ها و شرکت ها خیلی راحت می‌توانند با برندینگ یک محصولات و خدمات خود را به بهترین شکل معرفی کنند. و خیلی راحت در مورد برنامه ها و یا هدف های سازمان، اطلاعات مهمی به مشتریان انتقال دهند.

اگر این تبادل اطلاعات نباشد در این صورت رابطه بین مشتری و شرکت قطع می گردد. و به گونه‌ای باعث سردرگمی مشتریان می شود.

اگر جزو افرادی هستید که مایل به مشخص کردن اهداف خاص و یا عملی کردن قول های داده شده به مشتریان نیستید. در این صورت نمی توانید نام تجاری یا برند خود را قوی کنید و یا به گونه ای در بین مردم شناخته شوید

برندینگ باعث ادراک صحیح می شود

برندینگ باعث وفاداری مشتریان می شود. اگر یک برند قوی داشته باشید در این حالت خیلی راحت می‌توانید باعث وفاداری مشتریان شوید. دلیل این مورد این است که برند می تواند تاثیر بسیار خوبی را روی مشتریان بگذارد. که در نتیجه رغبت و تمایل مشتریان برای ماندن با شما افزایش پیدا می‌کند.

برندینگ می تواند باعث اعتماد مشتریان به شما شود

مشتریان همیشه تلاش می کنند تا به شناختی نسبی در رابطه با برند، دست پیدا کنند. که شما نیز برای جلب اعتماد مشتری باید با استفاده از برند، این پیام را به مشتری انتقال دهید که در صورت بهره مندی از خدمات شما یا خرید محصول شما، در چه حد نیاز های مشتریان رفع می گردد. در واقع با ارائه خدمات خاص باعث ایجاد یک تجربه مثبت و خوب در مشتریان می شوید. که این مورد می تواند با استفاده از خدمات و امکاناتی که به صورت آنلاین در شبکه های اجتماعی و… ارائه می دهید محقق گردد.

در صورت داشتن برند کسب و کار شما دارای هویت می شود و نشان دهنده این است که به کسب و کار خود اهمیت و ارزش می دهید. که در نتیجه آن باعث می‌شود تا مشتری به شما اعتماد کند و به مرور زمان با شناختی که از شما پیدا می‌کند در نتیجه باعث وفاداری در مشتریان می گردد.

برنده می تواند باعث توسعه کسب و کار شما گردد

با استفاده از استراتژی صحیح برندینگ می توانید مخاطبان مختلفی را در بازار مورد هدف قرار بدهید.

پس با استفاده از برند خیلی راحت می توانید برای توسعه خدمتی خاص یا محصولی خاص، راه حل بسیار مناسبی پیدا کنید.

برندینگ می‌تواند باعث حفاظت و قدرت شما در بین رقبا گردد

با استفاده از برندینگ می توانید تمام خدمات و امتیازهایی که برای مشتریان ارائه می دهید را به‌گونه‌ای مختص به خود کنید. این مورد باعث می شود تا دیگران نتوانند کارهایی که انجام می دهید را کپی‌برداری کنند. در نتیجه برند باعث می‌شود تا در مقابل رقبا محفوظ بمانید. و به گونه‌ای باعث می‌شود تا تمام کارهایی که انجام می‌دهید تمام هدف هایی که دارید، تمام خدماتی که ارائه می‌دهید مختص به شما باشد و کسی نتواند در رابطه با کار هایی که دارید کپی برداری کند. این موضوع بسیار حائز اهمیت است و به گونه ای باعث ایجاد یک حریم برای کسب و کار شما می شود که هرکسی اجازه دخالت را پیدا نمیکند.

برندینگ باعث افزایش تمایل مشتریان با ارتباط با شما می شود

همیشه مردم و مشتریان تمایل به ارتباط با سازمان ها یا شرکت هایی دارند، که به صورت معتبر خدمات ارائه می‌دهند و دارای یک برند مشخص هستند. در نتیجه خیلی راحت می توانند به این مراکز اعتماد کنند و در نهایت باعث می‌شود تمایل آنها برای ارتباط با شما بیشتر شود.

اصول برندینگ چیست؟

ابتدا باید هدف برند را مشخص کنید، معمولا برند های موفق با یک هدف واضح و مشخص مراحل موفقیت را طی کرده‌اند.

در واقع هدفی که مشخص میکنید مشخص‌کننده راستای حرکت شما و به گونه ای انگیزه شما برای کار می باشد.

برای اینکه بتوانید یک هدف را به صورت واضح مشخص کنید بهتر است چهار سوال را از خود بپرسید. و باید پاسخ‌های مناسبی برای سوال ها داشته باشید:

  • دلیل وجود کسب و کارهای مختلف چیست؟
  • چه چیزی میتواند باعث تمایز شما از رقباء گردد؟
  • چه مشکلاتی را می توانید حل کنید؟
  • چرا باید مردم به کسب و کار شما اهمیت دهند؟

در مرحله بعدی باید رقیبان خود را بشناسید و تمام کارهایی که انجام می دهند را به صورت دقیق آنالیز کنید.

به هیچ عنوان نباید کارهایی که رقیبانتان انجام می‌دهند را تکرار و یا کپی کنید. باید به گونه ای از نقاط قوت و ضعف آنها اطلاع پیدا کنید و برنامه‌ای بچینید که با آنها متمایز باشید.

همچنین باید خدماتی ارائه دهید و یا ویژگی‌های خاصی داشته باشید. که مشتریان در بین تمام شرکت های که وجود دارد همکاری با شما را ترجیح دهند.

رقیبان به صورت کامل آنالیز کنید

یکی از رایج‌ترین سوال هایی که می‌تواند باعث شود تا شما به نتیجه خوبی برسید این است که کیفیت محصولات و خدمات را بررسی کنید. و در رابطه با نقاط قوت و ضعف آنها صحبت نمایید.

میتوانید جلسات متعددی تشکیل دهید واز همکاران خود بخواهید که مورد کار های رقیبان اظهار نظر کنند. چون ممکن است خیلی از کارمندان شما نظرها و یا خلاقیت بخصوصی داشته باشند. که می‌تواند باعث ایجاد وجه تمایز اساسی بین شما و دیگران شود.

باید مخاطبان خود را بشناسید

با توجه به اینکه امکان راضی نگه داشتن همه مردم به هیچ عنوان وجود ندارد. پس شما باید مخاطبان خاص و یا مشتریان خاص خود را که می خواهید بیشتر با این افراد در ارتباط باشید را مشخص کنید. سپس برحسب نیاز آنها اقدام به عرضه خدمات خاص نمایید

_____________________________________

راه های ارتباطی با شرکت پیرایه

پیج اینستاگرام پیرایه

کانال آپارات پیرایه

_____________________________________