طراحی لوگو 

در بحث طراحی لوگو به احتمال زیاد شما هم تا کنون لوگوی شرکت های زیادی را دیده اید. حتما به این مورد هم دقت کرده اید که هیچ کدام مشابه به هم نبوده و به طرز حرفه ای طراحی شده اند.

امروزه تمام شرکت‌ها برای اینکه بتوانند خدمات و محصولات خود را به صورت رسمی معرفی کنند نیازمند برندسازی هستند. که برای برندسازی وجود لوگوی یک امر حیاتی است. در واقع می‌توان گفت که شرکتی که بدون لوگو باشد مشابه با انسانی است که بدون شناسنامه است.

لوگو اهمیت فوق العاده بالایی در تمامی شرکت ها و کسب و کارها دارد، و به گونه‌ای معرف شرکت می باشد.

معمولا برای خیلی از افراد جای سوال است که چه چیزهایی میتواند در لوگو اضافه شود؟ و یا هنگام طرای لوگو باید به چه نکاتی دقت کرد؟

هدف ما در این مقاله بررسی کلی طراحی لوگو می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما همراه باشید.

وقتی که شرکتی خواستار طراحی لوگو می شود در این حالت باید، این کار را به یک گرافیست حرفه ای بسپارد. سپس گرافیست باید شرکت و مشتریان را به صورت کامل بشناسد.  در واقع به گونه‌ای با کسب و کار شرکت اشنایی کاملی پیدا کند تا بتواند اقدام به طراحی لوگوی مناسبی کند.

لوگو چیست؟

لوگوی یک طرح گرافیکی است که می‌تواند شامل علامت، سمبل، نوشته و یا ترکیبی از این موارد باشد. که معمولاً برای مراکز مختلف مانند شرکت‌های تجاری، تولیدی، صنعتی و… طراحی می‌شود.

طراحی باید به صورت خلاقانه انجام شود. یعنی به هیچ عنوان نباید لوگوی شرکت شما مشابه و یا کپی لوگوی شرکت دیگر باشد.  باید یک طرح منحصر به فرد باشدکه نمایانگر کسب و کار شما است.

پس لوگوی طراحی شده معمولا معرف کسب و کار شرکت است و باید به صورت حرفه ای و خاص طراحی گردد.

مهمترین مواردی که در بحث طراحی برای لوگو وجود دارد بحث سادگی ولی با مفهوم بودن آن است. مثلا لوگوهای کوکاکولا، فیسبوک، اینستاگرام همگی در عین سادگی حامل یک پیام خاص و یا معرفی یک شرکت خاص می باشند.

طراحی لوگو چیست؟

طراحی لوگو

طراحی لوگو

همانگونه که گفته شد لوگو معرف یک کسب و کار و یا یک شرکت می باشد. به گونه‌ای باعث می‌شود تا شرکت صاحب هویت شود. و بتواند با استفاده از یک لوگو محصولات و خدمات خود را به بهترین شکل ممکن به مردم معرفی کند. که باید طراحی لوگو به وسیله گرافیست های حرفه ای انجام شود.

انواع لوگو

لوگو ها بر حسب عناصری که می توان در طراحی آن استفاده کرد، به سه گروه نوشتاری و تصویری و ترکیبی تقسیم می شوند.

در طراحی لوگوی تصویری معمولا از آیکون‌ها، پیکتوگرام ها و یا سمبل ها استفاده می شود. یک نمونه بارز آن لوگوی شرکت اپل می باشد.

در لوگوی نوشتاری یا تایپوگرافی استفاده از انواع فونت ها برای طراحی لوگو استفاده می شود.

لوگو ترکیبی نیز، ترکیب تصویر و نوشته است که نمونه بارز آن میتوان به پیتزا هات اشاره کرد.

مراحل طراحی لوگو

در مرحله اول برای اینکه لوگو حرفه ای طراحی شود، باید گرافیست یک شناخت کافی در رابطه با کسب و کار شما داشته باشد. تا بتواند یک لوگوی خلاقانه را طراحی نماید.

در مرحله بعدی معمولا بعد از رسیدن به شناخت کافی در رابطه با کسب و کار، طرح اولیه بر روی کاغذ کشیده می‌شود. که این مرحله مهمترین مرحله کار است چون طرح ابتدایی شکل می گیرد. که تمام این موارد به خلاقیت گرافیست بستگی دارد.  هرچه خلاقیت بیشتر باشد به همان میزان طرح قوی تر می گردد. ولی در عین حال باید بحث سادگی نیز رعایت شود.

سپس در مرحله بعدی باید لوگو طراحی شده بازبینی شود. که در این مرحله می‌توان با کمی دقت و فکر بر روی لوگوی و ایجاد یک تغییرات جزئی باعث زیباتر شدن و بهتر شدن لوگوی طراحی شده کرد. در این مرحله معمولا نظر مشتری هم در رابطه با طرح اولیه پرسیده می شود. و برحسب خواست مشتری هم ممکن است تغییراتی بر روی لوگو ایجاد شود.

سپس بعد از آنکه نظر مشتری هم در رابطه با طرح پرسیده شد و تغییرات لازم اعمال شد. مرحله نهایی آماده کردن طرح نهایی می باشد که در این مرحله گرافیست با دقت بیشتر به جزئیات، اقدام به آماده کردن لوگو می‌کند.  بعد از آن نیز مرحله تحویل لوگو به مشتری می باشد.

قیمت طراحی لوگو چقدر است؟

معمولاً تمام کسانی که خواستار داشتن لوگو هستند، برای این کار ابتدا باید یک شرکت حرفه‌ای را پیدا کنند.  بعد از آن می‌توانند با سفارش طراحی لوگو و ارائه اطلاعات مفید در رابطه با کسب و کارشان باعث هویت بخشیدن به کسب و کار خود شوند.

و با توجه به اینکه بحث قیمت طراحی لوگو برای مشتریان حائز اهمیت است و باید به صورت واضح مشخص شود.  پس باید بعد از ارائه سفارش لوگوی طراحی شده در بحث هزینه هم با شرکت مربوطه به توافق برسید.

در واقع موارد گوناگونی در قیمت طراحی لوگو تاثیرگذار هستند و به هیچ عنوان نمی‌توان یک هزینه ثابت را برای طراحی لوگو بیان کرد.

هرچه لوگوی طراحی شده حرفه ای تر باشد به همان میزان نیز قیمت طراحی افزایش پیدا می کند. در واقع هر کدام از شرکتهای که خدمات گرافیکی مانند طراحی لوگو و… را ارائه می دهند. دارای یک قیمت بیس هستند که این قیمت در صورت حرفه‌ای بودن لوگو می تواند کمی افزایش پیدا کند.

هم چنین نوع لوگو طراحی شده نیز در بحث قیمت لوگو تاثیر گذار است.

پس باید در رابطه با قیمت طراحی لوگو به توافق برسید چون معمولاً قیمت‌های تعیین شده به وسیله شرکت‌های مختلف کمی متفاوت از هم می باشد. ولی این تفاوت چندان زیاد نیست، مهم ترین موردی که وجود دارد شما باید کار خود را به گرافیست حرفه ای بسپارید تا بتوانید صاحب یک لوگو فوق العاده حرفه ای و عالی شوید.

طراحی لوگو آنلاین

همان گونه که می‌دانید نرم افزار های مختلفی برای طراحی لوگو وجود دارد, که از رایج‌ترین آنها می‌توان به فتوشاپ و کورل اشاره کرد. در واقع تنوع این برنامه ها زیاد است ولی هر کسی با توجه به تجربه کاری و علاقه خود می‌تواند از نرم‌افزاری خاصی استفاده کند.

یک راه دیگر هم برای طراحی وجود دارد که اکثراً از آن بی خبر هستند طراحی لوگو آنلاین است،

در این روش از وب سایت هایی که امکاناتی برای طراحی لوگو ارائه می دهند استفاده می شود.

که با کمی جستجو براحتی می توانید به لیستی از این وب سایت دسترسی پیدا کنید و از امکانات خاصی که در اختیار شما قرار می دهند استفاده کنید.

فاکتور طراحی لوگو

معمولا با گذشت زمان و بگونه ای با تغییر شرایط کاری در جامعه و تغییر توقعات و … همگی باعث ایجاد تغییر در طراحی لوگو می شوند.

پس با گذشت زمان سبک طراحی لوگو نیز تغییر می کند، ولی تنها چیزی که معمولاً تغییر کمتری می دهد و یا تغییر نمی‌کند بحث فاکتورهای طراحی لوگو است.

در واقع بخشی از فاکتورهای طراحی لوگو به هیچ عنوان تغییر نمی‌کنند که در لیست زیر چند نمونه از این فاکتور ها بیان شده است:

یکی از مهمترین فاکتورهای طراحی بحث منحصر به فرد بودن آن می باشد که هیچ گاه تغییر نکرده است و نخواهد کرد. منظور از منحصر به فرد بودن لوگو این است که لوگوی شرکتتان نباید مشابه و یا به گونه‌ای کپی لوگوی شرکتهای دیگر باشد.

فاکتور مهم دیگری که هیچ وقت تغییر نمی کند این می باشد که لوگو همیشه نیاز به ایده دارد.

در واقع تنها چیزی که همیشه باعث شده از تا در زمانهای گوناگون لوگو حرفه ای خلق شود بحث خلاقیت است.

طراحی اولیه لوگو

پس همیشه سعی کنید یک مداد و کاغذ همراه خود داشته باشید. چون هر در هر لحظه از زمان ممکن است یک ایده خاص به ذهنتان برسد که باید بر روی کاغذ بکشید و یا طراحی کنید. در واقع خلاقیت اصل اول طراحی لوگو می باشد.

فاکتور بعدی در طراحی تک رنگ بودن لوگو می باشد. همیشه سعی کنید لوگو را در مرحله اول به صورت سیاه و سفید طراحی کنید تا تمام جزئیات مربوط به آن بصورت کاملاً مشخص و واضح باشد.

به هیچ عنوان یک طرح ضعیف در صورت داشتن رنگ های خوب هم، باز تغییر چندانی پیدا نخواهد کرد. درصورتی که اگر شما یک طرح قوی را پیاده کنید در این صورت با رنگ سیاه و سفید هم در مرحله اول فوق العاده عالی به نظر می‌رسد. که بعد از آن می توانید با توجه به نیاز و شرایط رنگ آن را تغییر دهید.

فاکتور مهم دیگری که وجود دارد بحث مرتبط بودن لوگو با کسب و کار می باشد. مثلا هیچ وقت برای کسی که خواستار یک لوگو برای رستوران است از طرح هایی بی ربط با رنگ سرد استفاده نمی شود. پس علاوه بر مرتبط بودن طرح لوگو ، مرتبط بودن رنگ نیز بسیار حائز اهمیت است که باید به این موارد دقت کرد.

فاکتور مهم بعدی در طراحی این است که باید به راحتی دیده شود و یا جلب توجه کند. به ساده ترین شکل می توان گفت که یک لوگو باید یک داستان واحد باشد. و به تنهایی انتقال دهنده یک مفهوم به مخاطب باشد.

فاکتور مهم بعدی بحث سادگی در طراحی ها است که باید همیشه به این مورد دقت کنید. هیچ وقت شلوغ بودن و یا پیچیده بودن لوگو به معنی قوی بودن آن نیست.
یک لوگو حرفه ای، لوگویی است که در عین سادگی و خاص بودن بتوانند معرف یک برند یا شرکت خاصی باشد.

_____________________________________

راه های ارتباطی با شرکت پیرایه

پیج اینستاگرام پیرایه

کانال آپارات پیرایه

_____________________________________